COOP Centrum družstvo,

společně s moravskou centrálou COOP MORAVA s.r.o. sídlící v Brně, jsou členy zájmového sdružení Svazu českých a moravských spotřebních družstev (SČMSD) a členy středoevropské aliance COOP EURO a.s. se sídlem v Bratislavě.

COOP Centrum družstvo bylo založeno na podzim roku 1993 s cílem sjednotit nákupní aktivity spotřebních družstev v Čechách a na Moravě a vytvořit tak silnou ryze českou nákupní alianci. Hlavním důvodem této zásadní a největší kooperační aktivity spotřebního družstevnictví na území České republiky byly rychlé změny na českém trhu po roce 1989. Po nástupu zahraničních obchodních řetězců do České republiky bylo nezbytné vytvořit protiváhu k jejich stále rostoucímu pozičnímu tlaku.

Zakladateli tohoto seskupení byla spotřební družstva, SČMSD a bývalé družstevní vinné sklepy Hodonín s.r.o., subjekt je tedy družstvem právnických osob, de facto družstvem družstev. Působnost aliance je ale neuzavřená, což znamená, že nakupuje i pro nečlenské právní subjekty, pokud splňují požadavky nákupní centrály směrované zejména k jištění případných závazků.

Členská družstva COOP Centra, známá pod oficiálními názvy jako JEDNOTA, KONZUM, ZKD nebo COOP, jsou samostatné právní subjekty, které vlastní více než 2000 prodejních jednotek různých velikostí. Od roku 2000 byly z části těchto prodejen vytvořeny prodejní sítě známé pod názvy TERNO, TUTY, TIP, DISKONT a o rok později také COOP Stavebniny.

Objem integrovaných nákupů členských družstev, uskutečněný prostřednictvím COOP Centra, se každoročně pohybuje okolo 10 mld. Kč, což staví tento subjekt do trvalé pozice největší ryze české nákupní centrály v České republice.

Převážná část nákupu se soustřeďuje do oblasti potravin a zboží denní potřeby, i když družstevní prodejny zejména na vesnicích fungují stále jako hlavní zásobovací organizace všeho zboží, které je k životu potřeba.

      
      

Novinky

Řetězec COOP má další dvě zlata

Řetězec COOP má další dvě zlata

3.9.2015

Soutěž Zlatý klas je nedílnou součástí mezinárodní výstavy Země živitelka pořádané každoročně na přelomu srpna a září na výstavišti v Českých Budějovicích. Zlatým klasem se oceňují vystavené špičkové výrobky a novinky z oblasti agronomie, zootechniky, mechanizace, potravinářství, služeb pro zemědělství a venkov, lesního i vodního hospodářství.
Soutěž probíhá pod garancí Ministerstva zemědělství ČR. V hodnotící komisi usedají odborníci nejen z ministerstva (Úřad pro potraviny, Oddělení potravinového práva a kvality potravin), ale také z Jihočeské univerzity či z Odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Státní veterinární správy. celá novinka >

Dva Zlaté klasy pro výrobky řetězce COOP

Dva Zlaté klasy pro výrobky řetězce COOP

5.9.2014

Tradiční součástí výstavy Země živitelka je také soutěž Zlatý klas oceňující vystavené špičkové výrobky a novinky z oblasti agronomie, zootechniky, mechanizace, potravinářství, služeb pro zemědělství a venkov, lesního i vodního hospodářství.
Z 34 přihlášených exponátů byly 3 oceněny Zlatým klasem s kytičkou za to, že splňují i náročná ekologická kritéria. 12 exponátů obdrželo ocenění Zlatý klas. celá novinka >

Miska za polévky VAROMA

Miska za polévky VAROMA

31.7.2013

zde najdete seznam výherců za uplynulý měsíccelá novinka >

© 2007 - COOP Centrum družstvo