COOP Centrum družstvo,

společně s moravskou centrálou COOP MORAVA s.r.o. sídlící v Brně, jsou členy zájmového sdružení Svazu českých a moravských spotřebních družstev (SČMSD) a členy středoevropské aliance COOP EURO a.s. se sídlem v Bratislavě.

COOP Centrum družstvo bylo založeno na podzim roku 1993 s cílem sjednotit nákupní aktivity spotřebních družstev v Čechách a na Moravě a vytvořit tak silnou ryze českou nákupní alianci. Hlavním důvodem této zásadní a největší kooperační aktivity spotřebního družstevnictví na území České republiky byly rychlé změny na českém trhu po roce 1989. Po nástupu zahraničních obchodních řetězců do České republiky bylo nezbytné vytvořit protiváhu k jejich stále rostoucímu pozičnímu tlaku.

Zakladateli tohoto seskupení byla spotřební družstva, SČMSD a bývalé družstevní vinné sklepy Hodonín s.r.o., subjekt je tedy družstvem právnických osob, de facto družstvem družstev. Působnost aliance je ale neuzavřená, což znamená, že nakupuje i pro nečlenské právní subjekty, pokud splňují požadavky nákupní centrály směrované zejména k jištění případných závazků.

Členská družstva COOP Centra, známá pod oficiálními názvy jako JEDNOTA, KONZUM, ZKD nebo COOP, jsou samostatné právní subjekty, které vlastní více než 2000 prodejních jednotek různých velikostí. Od roku 2000 byly z části těchto prodejen vytvořeny prodejní sítě známé pod názvy TERNO, TUTY, TIP, DISKONT a o rok později také COOP Stavebniny.

Objem integrovaných nákupů členských družstev, uskutečněný prostřednictvím COOP Centra, se každoročně pohybuje okolo 10 mld. Kč, což staví tento subjekt do trvalé pozice největší ryze české nákupní centrály v České republice.

Převážná část nákupu se soustřeďuje do oblasti potravin a zboží denní potřeby, i když družstevní prodejny zejména na vesnicích fungují stále jako hlavní zásobovací organizace všeho zboží, které je k životu potřeba.

      
      

Novinky

Informace pro členy

2.5.2018

Pozvánka na řádnou členskou schůzi COOP Centrum družstvacelá novinka >

Informace o opětovném zařazení výrobku do prodeje

Informace o opětovném zařazení výrobku do prodeje

12.7.2017

Výrobek Hellmann’s Tatarská omáčka 225 ml, výrobní šarže L71420A817 s datem spotřeby 23. 4. 2018celá novinka >

170 let družstevnictví

170 let družstevnictví

2.5.2017

Spotřební družstva České republiky, vystupující pod označením COOP, slaví v roce 2017 již 170 let od založení prvního moderního družstva na našem území. „Jsou tak nejstarším trvale působícím prodejcem potravin s trvalým důrazem na regionální produkty a výrobce. Za dobu své existence se vyrovnávala se světovými válkami, krizemi státního hospodářství i socialistickým zřízením,“ uvedl Pavel Březina, předseda představenstva Svazu spotřebních družstev (skupina COOP).
celá novinka >

© 2007 - COOP Centrum družstvo