www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 2/2002
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Kotlíková romance
*Čajový dýchánek
*Cobblery - ledové nápoje
*O kuchařských knihách
*Melounové osvěžení
*Co znamenají éčka
*Slunce na zemi
*Prostíráme na zahradě
*Sůl nad zlato
*Rady od plotny
*Ochrana před
salmonelami

*Nealkoholické nápoje
*Z redakční pošty
*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Rady od plotny
Jestliže v tomto čísle Zákaznického magazínu hovoříme o stolování na zahradě, jistě nebude od věci připomenout, jak si poradit se skvrnami na ubruse, o něž není nikdy nouze.

melouny

Skvrny po:

Ovoci - první pomocí je skvrnu máčet pod tekoucí vařící vodou, kdy špína skrz látku proteče. Dále se doporučuje skvrna před praním přečistit kyselým mlékem. Ovocné skvrny na lnu nebo vlně pokapeme citronovou šťávou a poté vypereme v mýdlové vodě. Skvrny od vařeného ovoce odstraňujeme směsí vody a čpavku. Po nanesení této směsi je skvrnu dobré namočit do podmáslí či citronové šťávy a následně důkladně vymáchat.

Jahodách - čerstvé skvrny odstraníme u prádla tak, že je prolijeme horkou vodou. Zaschlé skvrny odstraníme boraxovým roztokem.

Borůvkách - skvrny od borůvek se z látky dostávají velmi špatně. Pokud je skvrna čerstvá, okamžitě pereme pod tekoucí vodou. Zaschlé skvrny odstraníme peroxidem vodíku (s velmi nízkou koncentrací).

Malinách a třešních - tyto skvrny musíme co nejrychleji potřít citrónovou šťávou a pak důkladně proprat. Skvrny na koberci zmizí, pokud je okamžitě přelijeme minerálkou. Skvrny na ubruse lze také nejprve polít minerálkou či sodou.

Červeném víně - první pomocí zde je, posypat skvrny solí, nechat působit a poté přeprat v teplé vodě. Skvrny na koberci zmizí, pokud je okamžitě přelijeme minerálkou. Skvrny na ubruse lze také nejprve polít minerálkou či sodou. Existuje rada, že je nejlepší skvrnu od červeného vína polít bílým vínem a skvrna pak zmizí sama.

bar

Čokoládě - skvrnu je dobré namočit do vlažného mléka a poté vymáchat v čisté vodě. Také lze tyto skvrny potřít tukem v kombinaci s lihem a následně vyprat. Existuje ještě rada - zbytky čokolády necháme ztvrdnout, můžeme vložit oděv i do mrazáku, ztuhlou vrstvu opatrně seškrábeme a dočistíme vlažnou vodou se solí a necháme uschnout.

Vejcích - na tyto skvrny nesmí přijít horká voda, špatně se odstraňují po zaschnutí. Zbytky vajec nejprve seškrábeme, povrch vytřeme vlhkým hadříkem s trochou soli, přidat lze i přípravek na mytí nádobí nebo enzymatický prášek. Pokud zůstanou po zaschnutí mastné stopy, lze je dočistit benzinem nebo čpavkovou vodou.

stůl

Jogurtu - necháme-li jogurt zaschnout, dají se skvrny dobře vykartáčovat. Zbytky pak odstraníme vlažnou vodou.

Kávě - skvrnu potíráme vlhkým čistým hadříkem se solí, dokud skvrna nezmizí.

Kakau - na kakao nejlépe zabírá roztok čpavku.

Kečupu - skvrnu namočíme do studené vody a poté vypereme. Pokud se nevyčistí, dočistíme lihem.

Pivu - pokud se nám vylije pivo na ubrus, dá se pod ubrus talířek a skvrna se prolévá horkou vodou. Dále je možné skvrny odstranit pomocí octa nebo čpavku.

Čaji - směsí vlažné vody s citronovou šťávou lze odstranit i ty nejhorší skvrny.

Mléku - na skvrny nesmí přijít horká voda, neboť potom se nedají vyprat (stejně tak i u kakaa, čaje s mlékem, kávy s mlékem a vajec). Skvrny čistíme pod tekoucí vodou a pečlivě je vytíráme. Látku vysušíme, a pokud zůstanou mastné skvrny, použijeme čpavek nebo benzin.


cara
© 2001 - 2002 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 2/2002

 Starší vydání
Zákaznický magazín 1/2002 1/2002

Zákaznický magazín 4/2001 4/2001