www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 3/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Jablka - jaká by měla být
*Víte, co jsou privátní
značky?

*Lunární kalendář Krásné
paní - září

*Kouzlo vídeňských
kaváren

*Lunární kalendář Krásné
paní - říjen

*Sójové omáčky
*Broskve
*Česnek
*Lunární kalendář Krásné
paní - listopad

*Tunisko v pohádce tisíce
a jedné noci

*Arabská pouštní kuchyně
*Recepty arabské
kuchyně

*Historie družstevnictví
*Kuchař světových celebrit
*Kečup je gastronomický
zázrak

*Děkujeme ti, ó prase
*Vybíráme
a konzumujeme masné
výrobky

*Knedlíky a nákypy
*Šampony a kondicionéry
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové


*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Lunární kalendář Krásné paní - listopad
Lunární kalendář Krásné paní

31. 10. - 1. 11. Blíženci / vzduch - květ Sklízíme pozdní zeleninu, růžičkovou a kadeřavou kapustu necháme na záhonech co nejdéle. Zakryjeme ji chvojím nebo slámou, stejně tak přikryjeme i choulostivé druhy skalniček. Přenosné a balkónové rostliny uložíme k přezimování. Zkontrolujeme uskladněnou úrodu, ideální teplota místnosti je 4 až 5°C.

2. - 4. 11. Rak / voda - list Očistíme kmeny a silnější větve od mechů a lišejníků, přezimují zde škůdci. Odpad ihned spalte. Většina pokojových rostlin zahajuje období zimního spánku, zalévejte je minimálně a nehnojte je. Odstraňte z listů prach, případně je omyjte vodou.

Lunární kalendář Krásné paní

5. - 6. 11. Lev / oheň - plod V jahodové plantáži naposledy plečkujeme a okopáváme. Mezi jahodníky dáme rašelinu nebo kompost, aby nevymrzly. Za vhodného počasí (teplota půdy alespoň 5 °C) vysazujeme ovocné dřeviny. Rostliny vysazené na podzim více přirůstají.

7. - 8. 11. Panna / země - kořen Zbavte záhony všech zbytků rostlin. Je-li potřeba, půdu pouze kypřete (obracením by vymrzlo vše živé). Přihnojujeme na růst kořene. Pokud to dovolí počasí, vysazujeme nové a přesazujeme staré stromy.

9. - 11. 11. Váhy / vzduch - květ Je-li vhodné počasí stále vysazujte do připravených jam růže a cibuloviny. Připravte růže na přezimování. Pnoucí růže ohněte k zemi, zajistěte kolíkem, korunu zasypte zemí a kmínek obalte volně papírem. Keřové růže mírně sestřihněte a vysoko přihrňte zem. Vysoké růže uvolněte od kůlů, koruny stáhněte, opatrně ohněte k zemi a připravte si slámu nebo chvoj na obalení před mrazy.

12. - 13. 11. Štír / voda - list 12. 11. novoluní - zálivku u pokojových rostlin omezíme, pomalu pro ně nastává zimní režim. Pouze ozdobné rostliny, které mají v zimě květy, můžeme i přihnojit. Chvojím přikryjeme byliny - levandule, šalvěj, tymián atd. Rozmarýn vykopeme a uložíme na chráněné místo.

14. - 15. 11. Střelec / oheň - plod 14. 11. přízemí - nepracujeme s půdou ani rostlinami. Zabezpečte polokeře broskví tím, že přihrnete půdu k spodnímu větvení. Zmrzne-li celá koruna, pak na jaře po odstranění ochranné vrstvy broskve často ze spodních větví nově omlazují.

logo Krásná paní

16. - 17. 11. Kozoroh / země - kořen Zbavte záhony všech zbytků rostlin, poslední termín pro práci s půdou a zpracování zeleného hnojiva, aby se zapracované organické hnojivo mohlo pod vlivem mikroorganismů přeměnit a zabudovat do půdní struktury.

18. - 19. 11. Vodnář / vzduch - květ Lekníny ponecháme v nádržích hlubších než 1 metr, jinak je přeneseme na zimu do sklepa. Obalíme kmeny stromků, zabezpečíme je tak proti zvěři.

20. - 21. 11. Ryby / voda - list Nemrzne-li, zaléváme zejména stálezelené dřeviny a trvalky. Zazimujte venkovní vodovody, ukliďte zahradní hadice, vyprázdněte bazénky, sudy nebo barely na dešťovou vodu a obraťte je dnem vzhůru.

22. - 24. 11. Beran / oheň - plod Řežeme rouby na zimní a jarní štěpení. Odebíráme řízky z okrasných dřevin a z bobulovin na jarní rozmnožování. Zakryjeme kompost, aby mohly organizmy způsobující rozklad stále ještě pracovat.

25. - 26. 11. Býk / země - kořen Zbavte záhony všech zbytků rostlin. Nastává poslední termín na práci s půdou a zpracování zeleného hnojiva. Je-li potřeba, půdu pouze kypřete. Půda už potřebuje odpočívat.

27. - 28. 11. Blíženci / vzduch - květ Trvalky (lilie, chryzantémy) a růže zakryjeme smrkovým chvojím nebo slámou. Také choulostivé hlízy a cibule (dosna, kalokvět), které zůstávají v zemi, obložíme silnou nastýlkou. Nemrzne-li, větrejte místnost, kde je uskladněno ovoce a zelenina.

29. 11. - 1. 12. Rak / voda - list Věnujeme se rostlinám v bytě. Ty, které nyní kvetou, zalévejte i vícekrát, aby si vzaly tolik vláhy, že vydrží do příštího vodního znamení. Ty, které mají zimní spánek a jsou v chladu, jenom zavlažíme.


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 3/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 2/2004 2/2004

Zákaznický magazín 1/2004 1/2004