www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 3/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Jablka - jaká by měla být
*Víte, co jsou privátní
značky?

*Lunární kalendář Krásné
paní - září

*Kouzlo vídeňských
kaváren

*Lunární kalendář Krásné
paní - říjen

*Sójové omáčky
*Broskve
*Česnek
*Lunární kalendář Krásné
paní - listopad

*Tunisko v pohádce tisíce
a jedné noci

*Arabská pouštní kuchyně
*Recepty arabské
kuchyně

*Historie družstevnictví
*Kuchař světových celebrit
*Kečup je gastronomický
zázrak

*Děkujeme ti, ó prase
*Vybíráme
a konzumujeme masné
výrobky

*Knedlíky a nákypy
*Šampony a kondicionéry
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové


*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Lunární kalendář Krásné paní - říjen
Lunární kalendář Krásné paní

Lunární pravidla
Stejně tak jako Slunce během jednoho roku projde všemi 12 znameními zvěrokruhu i Měsíc během 1 oběhu kolem Země setrvá v každém znamení 2 až 3 dny. Na základě pozorování Měsíce a jeho fází se vyvinul systém pravidel a praktických rad pro každý den: kdy sít a kdy sklízet, kdy kácet stromy nebo sbírat léčivé rostliny. Měsíc odráží sluneční světlo jako zrcátko a zdůrazňuje tak vlastnosti jednotlivých znamení, kterými prochází.

1. - 2. 10. Býk / země - kořen Sázíme zimní česnek. Vykopejte jámy pro ovocné stromky, které budete vysazovat v říjnu a později. Provětrá se spodní vrstva zeminy a vláha se dostane blíže ke kořenům vysazených stromků.

3. - 5. 10 Blíženci / vzduch - květ Pod keři růží vyhrabejte napadané listí a spalte ho. Odstraňte listy napadené houbovými chorobami. Sklízíme kapustu a zelí, krouháme a nakládáme ho. Vysazujeme cibuloviny a růže. Okrasné traviny neseřezávejte, až v předjaří příštího roku.

Lunární kalendář Krásné paní

6. - 7. 10. Rak / voda - list Vysazujte jehličnany a stálezelené rostliny. Pěnišníky a další vřesovité rostliny zasypávejte rašelinou nebo rašelinou smíchanou s drcenou borkou. Výborná je také jehličnatá hrabanka. Ke kořenům jehličnanů přihoďte hrabanku, lépe porostou. Nesklízíme úrodu.

8. - 10. 10. Lev / oheň - plod Vysazujeme ovocné stromy s výjimkou broskvoní, které sázíme až na jaře. Při vhodném počasí sázíme zimní cibuli a česnek. Začínáme čistit kmeny a silné větve starých nemocných ovocných stromů. Rozpraskanou borku i se škůdci seškrábeme na plachty a spálíme.

11. - 12. 10. Panna / země - kořen Vyséváme černý kořen, ředkvičku, kerblík, lebedu zahradní, petržel, mrkev a heřmánek. Z kořenových řízků můžeme rozmnožovat estragon a mátu. Provzdušněte a přeházejte kompost. Zelené hnojení (jetel obecný, řepka setá, aj.) můžeme nechat na místě přes zimu. Zakrátko prokoření půdu, čímž ji prokypří a obohatí o vzdušný kyslík.

13. - 14. 10. Váhy / vzduch - květ Vysazujeme lilie a růže rašící na jaře, cibuloviny (tulipány, hyacinty, narcisy, krokusy). Později zasazené hůře zakoření, pomalu rostou a málo kvetou. 14. 10. novoluní - ošetřete rostliny, kterým se nedaří.

15. - 16. 10. Štír / voda - list Vysazujte jehličnany a stálezelené listnáče, okrasné dřeviny zejména druhy s opadavými listy. Vydatně zalévejte. Nesklízíme úrodu na uskladnění, pouze k okamžité spotřebě.

logo Krásná paní

17. - 18. 10. Střelec / oheň - plod Vysazujte ovocné dřeviny. Sklízíme pozdní ovoce, nakopčíme maliníky. 18. 10. přízemí - nepracujeme s půdou ani rostlinami.

19. - 21. 10. Kozoroh / země - kořen Sklízíme úrodu. Vykopejte mrkev a brambory a uskladněte na zimu. Všechny uvolněné plochy po zelenině vyčistíme ode všech zbytků a zkompostujeme je, včetně natě z rajčat a brambor.

22. - 23. 10. Vodnář / vzduch - květ Přestáváme přihnojovat pokojové rostliny. Vyzvedneme choulostivé cibuloviny, jako jsou například jiřiny a mečíky, uložíme je na vhodném místě, kde nezmrznou. Připravte zahradu na zimu.

24. - 25. 10. Ryby / voda - list Řežeme větve na dušičky a na adventní věnce. Ve vyšších polohách si připravte větve na zakrytí růží a choulostivých dřevin. Zavřeme vodu v hydrantech, aby nám přes zimu nezmrzla v trubkách a ty nepopraskaly.

26. - 27. 10 Beran / oheň - plod Vysazujeme ovocné stromky. Odrůdy vybíráme tak, abychom měli čerstvé ovoce po celý rok. Mnoho místa nám ušetří popínavé rostliny jako čnělkovec či vinná réva. Rostliny zasypávejte do úrovně kořenového krčku.

28. - 30. 10. Býk / země - kořen 28. 10. úplněk - nesázíme, přihnojujeme. Sklízíme pozdní zeleninu. Prokypříme a mulčujeme záhony. Ovocné stromy obryjeme alespoň v šíři koruny a zaryjeme jednak nastýlku a jednak kompost.


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 3/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 2/2004 2/2004

Zákaznický magazín 1/2004 1/2004