www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 3/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Jablka - jaká by měla být
*Víte, co jsou privátní
značky?

*Lunární kalendář Krásné
paní - září

*Kouzlo vídeňských
kaváren

*Lunární kalendář Krásné
paní - říjen

*Sójové omáčky
*Broskve
*Česnek
*Lunární kalendář Krásné
paní - listopad

*Tunisko v pohádce tisíce
a jedné noci

*Arabská pouštní kuchyně
*Recepty arabské
kuchyně

*Historie družstevnictví
*Kuchař světových celebrit
*Kečup je gastronomický
zázrak

*Děkujeme ti, ó prase
*Vybíráme
a konzumujeme masné
výrobky

*Knedlíky a nákypy
*Šampony a kondicionéry
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové


*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Šampony a kondicionéry
Péče o vlasy není v dnešní době jednoduchou záležitostí. Na trhu je nepřeberné množství různých typů vlasové kosmetiky, navíc každý časopis přináší jiné rady, jak správně ošetřovat vlasy.

šampony coop

Šampony sice naše vlasy umyjí, ale zároveň vlas odmastí a tak jej zbaví přirozeného ochranného filmu. Navrátit vlasům život je úkolem kondicionérů a balzámů na vlasy. Ty zlepšují stav vlasu tím, že jej přímo zahlcují potřebnými látkami a navrací jim zpět jejich ochranu. Ve skutečnosti platí, že zdaleka ne každý šampon je vhodný pro všechny typy vlasů, nejlepší je proto nechat si poradit od kadeřnice. Někdy je totiž možné špatným výběrem napáchat víc škody než užitku. Ačkoli šampon vlasům přímo neškodí (narozdíl od barev nenarušuje strukturu vlasu), určitou zátěž přesto pro vlasy představuje.

Zajímá vás, jak se pozná kvalitní šampon, zda-li máme používat kondicionér a jak často si máme mýt vlasy? Zde jsou odpovědi na otázky, které se týkají nejen šamponů, ale i obecně péče o naši bohatou kštici:


šampony a kondicionéry

Jak bychom si měli správně umývat vlasy?
V první řadě musíte znát kvalitu a zdravotní stav pokožky vaší hlavy. Pokud je velmi citlivá, je dobré mýt si hlavu jen jednou týdně, aby se předešlo zbytečnému dráždění. U zdravé pokožky pak už záleží jen na tom, zda se vlasy hodně mastí, či jsou spíše suché. Vždy však platí, že není však vhodné si jít s umytými a mokrými vlasy hned lehnout, protože se nám přelámou.

Kolik šamponu použít?
Naprosto stačí množství ve velikosti lískového oříšku. Co je však zvlášť důležité, je oplachování, jelikož šampon musí být dokonale spláchnut. Poznáte to podle toho, že vlasy drhnou, když je protáhnete mezi prsty. Jakmile ještě prokluzují, šampon se nevymyl.

Jak často si mýt vlasy? Vadí nám jejich každodenní mytí?
Záleží nejen na kvalitě a struktuře vlasů, ale i na aktivitách, které člověk vykonává. Sportovec si zřejmě bude mýt vlasy každý den. Rozhodně nevadí, pokud si hlavu myjete denně. V dnešní době jsou na trhu šetrné přípravky i na denní použití. Vždy tedy platí takové pravidlo, že vlasy si myjeme tak často, jak nám to vyhovuje.

Z jakých šamponů si můžeme vybírat?
Jinou péči potřebuje mužský vlas, jinou ženský, jinou samozřejmě vlas barvený či vlas vysušený od moře. Šampony se obecně vyskytují v několika podobách - tekuté, gelové, krémové, ve formě aerosolu či pudrového prášku. Nejpopulárnějším skupenstvím jsou jednoznačně tekuté šampony. Ty se dělí na několik druhů:

šampony a kondicionéry coop

1. Základní šampony - patří sem šampony pro normální, suché, mastné a chemicky ošetřené vlasy (barvené, melírované či poškozené trvalou ondulací):

 • Šampony pro normální vlasy mají velmi dobré čisticí schopnosti, ale minimum přísad, které zlepšují kvalitu vlasu. Jsou vhodné pro dospělé, jejichž vlasy se jen mírně mastí. Jemné, nepoddajné vlasy je obtížně snášejí.
 • Šampony na mastné vlasy disponují vynikajícími čisticími schopnostmi. Jsou ideální pro dospívající či pro ty, jejichž vlasy jsou extrémně špinavé. Při každodenním používání mohou být vlasy odmaštěny až ke kořínkům.
 • Šampony na suché vlasy poskytují jemné čištění a velmi dobré zlepšení kvality vlasů. Jsou skvělé pro dospělé osoby, které si potřebují mýt hlavu denně. Redukují statickou elektřinu a zvyšují snadnost úpravy vlasů. Pozor! Některé výrobky mohou vést ke schlíplým vlasům.
 • Šampony na poškozené vlasy se svým složením podobají produktům pro suché vlasy. Navíc však obsahují proteinové hydrolyzáty, které dokážou dočasně opravit povrchové defekty na vlasovém vláknu a vyhladit je. Vlasy jsou jemnější a lesklejší.

  2. Dětské šampony - jsou velmi jemné, nedráždivé. Mohou je používat i dospělé osoby, které si myjí hlavu denně.

  3. Šampony s kondicionéry - lze je také uvést jako šampony pro suché a poškozené vlasy. Platí však pro ně, že nemyjí nejlépe, ani výrazně nezlepšují kvalitu vlasu. Tyto šampony by neměly být používány před barvením či trvalou ondulancí.

  šampony a kondicionéry

  4. Šampony se specifickým účinkem - jde například o přípravky proti lupům či mikroorganismům na pokožce hlavy.

  5. Profesionální šampony - jde většinou o koncentráty se speciálním složením. Jsou přesně vyrobeny pro daný typ vlasů, případně pro použití po konkrétním chemickém ošetření.

 • Pozná se dobrý šampon podle toho, že pění?
  Existují šampony, které tolik nepění, ale vlasy umyjí dokonale. Pěna proto není signálem kvality šamponu.

  Jaké šampony bychom měli kupovat dětem?
  Rozhodně jedině dětské. Ty mají absolutně odlišné složení od produktů pro dospělé. Jsou určeny na velice jemnou dětskou pokožku a nepálí dětem v očích. Šampony pro dospělé by měly děti začít užívat až kolem dvanáctého roku věku.

  dětské šampony

  Po šamponu nastává čas pro kondicionér...
  Pokud jsou vlasy chemicky ošetřené či nejsou v dobré kondici, je kondicionér velmi žádoucím pomocníkem. Budete-li se totiž snažit je po umytí bez jeho použití rozčesat, vytrháte je a přelámete. Podobně jako šampony i kondicionéry existují na barvené, ztrvalené, jemné a mastné vlasy. Ty se dělí na druhy, jež se oplachují, a na ty, které na vlasech zůstávají.


  cara
  © 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
  Realizace DELEX s.r.o.

  Zákaznický magazín 3/2004

   Starší vydání
  Zákaznický magazín 2/2004 2/2004

  Zákaznický magazín 1/2004 1/2004