www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 3/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Jablka - jaká by měla být
*Víte, co jsou privátní
značky?

*Lunární kalendář Krásné
paní - září

*Kouzlo vídeňských
kaváren

*Lunární kalendář Krásné
paní - říjen

*Sójové omáčky
*Broskve
*Česnek
*Lunární kalendář Krásné
paní - listopad

*Tunisko v pohádce tisíce
a jedné noci

*Arabská pouštní kuchyně
*Recepty arabské
kuchyně

*Historie družstevnictví
*Kuchař světových celebrit
*Kečup je gastronomický
zázrak

*Děkujeme ti, ó prase
*Vybíráme
a konzumujeme masné
výrobky

*Knedlíky a nákypy
*Šampony a kondicionéry
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové


*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Tunisko v pohádce tisíce a jedné noci
Nastoupíte v Praze či Brně do letadla a než slupnete svačinu a vypijete kávu, které vám přinese půvabná letuška, ocitnete se nejen v jiné zemi, ale dokonce i na jiném kontinentu. Sestoupíte na letištní plochu rozpálenou africkým sluncem a nasajete vůni Orientu - vítejte v Tunisku!

tunisko

Z turistického hlediska můžeme celou zemi rozdělit na pět hlavních oblastí:

 • Severní pobřeží, kterému se také říká korálové pobřeží a kde najdeme města Tabarku a Bizerte. Z pamětihodností v této oblasti můžeme jmenovat ruiny Bulla Regia a Douggu - asi nejlépe dochované ruiny římského města.

 • Okolí hlavního města Tunisu, kde nás zaujme především město Tunis se svým muzeem Le Bardo. Zde se také nachází starověké Kartágo, které proslavilo celou zemi už v dobách antických. Velmi krásná je i vesnice Sidi Bou Said, o které se říká, že je to perla tuniského pobřeží.

  tunisko

 • Lázeňské oblasti se nacházejí ve střední až jižní části pobřeží a vzhledem k její délce ji můžeme ještě rozělit na pět podoblastí:
  • Hammamet, Nabeul
  • Sousse, Kairouan
  • Monastir, Mahdia
  • Sfax
  • ostrov Djerba a poloostrov Zarzáš
  Všechny tyto oblasti mají společné rysy: vysoce vyvinutý turistický průmysl s kvalitními službami turistům.

 • Oázy jsou pro evropské turisty naprosto jedinečný zážitek. Vzhledem k tomu, že se nacházejí na jihozápadě země, jsou dostupné především ze středisek Sfax a Djerba. Můžeme zde najít mnoho malých oáz, ale především největší: Tozeur, Nefta, Gafsa, Gabes.

 • Jih Tuniska je převážně pouštní, ale také nás okouzlí mnoha krásami. Těm, kteří dávají přednost nearanžovanému obrazu života, můžeme doporučit návštěvu berberských skalních měst. Tzv. Velký Jih (Le Grand Sud) je královstvím dobrodružněji založených turistů. V této oblasti najdeme také městečka Medenie, Chenini a Tatouine.

  Naši turisté míří do Tunisu převážně letecky, ale možné je to i automobilem. V takovém případě je asi nejvýhodnější využít trajekt Sicílie - Tunisko. Odjíždí z Trápani, a to jednou týdně, vždy v pondělí ráno. Lístky je možné koupit už Čechách, např. v Čedoku.

  tunisko

  Ale i ten, kdo si na cestu nepřibalí vlastní automobil, se může mezi letovisky a dalšími centry pohybovat vcelku bez problémů. Autobusy jezdí všude, ale jsou hodně přeplněné. (Nemáme samozřejmě na mysli ty, které objedná vaše cestovní kancelář na výlet). Vlak jezdí na trase Tunis-Sousse. Mezi některými letovisky pak jezdí levná souprava, kterou my známe jako pantograf, a Tunisané ji nazývají metro. Ani taxíky vaši kapsu nezruinují. Žluté jezdí ve městech, mezi nimi taxi-louage s červeným nebo modrým pruhem na bocích. V některých letoviscích si pak můžete dopřát jedinečný zážitek, takzvaný tuk-tuk, tříkolku s vagónkem, která se s velkým rámusem hbitě proplétá v hustém provozu a veselý řidič ovládá stejně jako taxikáři řadu jazyků - možná i několik vět česky.

  Co ale Středoevropana v Tunisu určitě nejvíc láká, to je moře. Tady je písčitých pláží požehnaně - aby ne, když je pobřeží dlouhé 600 km! V letoviscích jsou pravidelně upravovány a nabízejí všechno, co k pohodě potřebujete - od slunečníků po občerstvení. Můžete si udělat i výlet do některých z přístavů, kam směřují jachty a plachetnice z celého světa a odtud se můžete vydat i vy třeba pirátskou bárkou po moři. Nejznámější jsou Monastyr Cup a Port El Kantaoui, kde vás jistě zaujme i originální architektura doslova utopená v květech a subtropických stromech.

  tuniská vlajka

  Unaveni koupáním či další sportovní činností, kterou můžete v areálech většiny hotelů provozovat, snadno vyhládnete. Tak hurá ke stolům! Tuniská kuchyně kombinuje dvě velké ctnosti: jednak je velmi zdravá a jednak velmi chutná, protože spojila to nejlepší z francouzské a orientální kuchyně. Standardní jídla jsou bohatá na ovoce a zeleninu. Vepřové tu sice nenajdete, jsme v muslimské zemi, ale zato si pochutnáte na rybách, kuřecím, hovězím mase, a dokonce i ten, který doma nad skopovým ohrnuje nos, musí uznat, že tady je chuťově úplně jiné a daleko lepší. Nejoblíbenější přílohou je v Tunisu speciální droboulinká těstovina z tvrdé pšenice - kuskus. Do něho se báječně zamíchají všechny dobroty na talíři. Dezerty jsou klasické orientální, zhotovené z medu, mandlí a ořechů, a tedy úplně jiné než ty naše domácí. Kdo ale trvá na evropském jídelníčku, určitě si z nabídky hotelových i dalších restaurací vybere, navíc najde i poměrně levnou pizzerii. Žízní také neumřete, jednak tu mají velmi kvalitní víno a samozřejmě širokou nabídku sycených nápojů a džusů a jednak bez problémů můžete v malých obchůdcích zakoupit kvalitní balenou minerální či pramenitou vodu.

  Za jídlo a další služby a nákupy je třeba platit, prakticky všude tuniskými dináry. Jeden dinár má tisíc milimů. Dovoz ani vývoz místní měny není povolen, směnárny jsou ale na každém rohu a kurs v podstatě jednotný.

  tunisko

  Tunis leží na samé špičce Afriky. Podnebí na severu a na pobřeží je středomořské, vnitrozemí a jih země má polosuché klima. V zimě jsou tu teploty, na které jsme zvyklí u nás na jaře, ale voda od prosince do května nepřekročí 17 stupňů. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy teplota ve stínu dosahuje až 40 stupňů Celsia. V hotelu si ale můžete zapnout klimatizaci. Na podzim a v zimě je dobré si k oblečení přibalit i deštník, protože se může přehnat pořádná sprška nebo bouřka. Míříte-li na poušť, tak by kromě sandálů ve vaší výbavě nemělo chybět oblečení bílé barvy včetně pokrývky hlavy, které nejlépe odráží nelítostné sluneční paprsky. Do kufru si rozhodně přibalte kvalitní sluneční brýle a ochranné opalovací prostředky ve vyšších číslech.

  Pak už nic nebrání tomu, abyste tu prožili dovolenou, na kterou budete dlouho vzpomínat. Na krásné moře, palmy a opuncie, tajemné mešity a velmi příjemné a vstřícné obyvatele. Šťastnou cestu!

 • koř


  cara
  © 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
  Realizace DELEX s.r.o.

  Zákaznický magazín 3/2004

   Starší vydání
  Zákaznický magazín 2/2004 2/2004

  Zákaznický magazín 1/2004 1/2004