Zákaznický magazín COOP
 Číslo 5/2009
*Vybráno z obsahu...
*Editorial
*Každá rada drahá
*Papír nebo látka?
*Kouzlo adventu
v Drážďanech

*Den s... Ludvíkem
Hessem, zakladatelem
babyboxů

*COOP Sympatika 2009
*Příběh piva z tanku č. 28
*Vánoční svícny
*Babiččiny finty kontra
moderní metody

*Recepty našich
zákazníků

*Slovenský koutek
*Včelky umí zázraky
*Aby v zimě zima nebyla
*Když máš v chalupě
vegetariána


*Základní informace

 Archivy
*Zákaznický magazín
*Magazínek COOP

 Babiččiny finty kontra moderní metody
Vánoční úklid
Adventní čas by měl sice patřit rozjímání, slavnostní náladě, klidu, míru a pohodě, ale mnoho hospodyněk propadá uklízecí mánii. Vše se musí lesknout, nikde nesmí být ani smítko. Oprašování, čištění a gruntování nebere konce. Pokud se bez vánočního úklidu neobejde, využijte alespoň rady našich babiček, jak vše zvládnout co nejlépe a nejrychleji.

babička

Jednou v roce na Vánoce vyndáme ze zásuvek stříbrné příbory a nestačíme se divit, jak jsou zase matné a bez lesku. Zapomeňte na sidol či jiné nelibě vonící přípravky a vyzkoušejte jednoduchý fígl. Dno hrnce vyložte alobalem, zalijte vodou a dejte vařit. Do vroucí vody ponořte stříbrné příbory. Během půl hodiny se matná vrstva z příborů usadí na alobalu.

Se stopami na podnosech si poradí sůl a cibule. Podnos posypte solí a drhněte rozpůlenou cibulí, dokud rez zcela nezmizí.

Velkou pozornost věnujeme také péči o nábytek. Dubový nábytek umyjte teplým pivem a vyleštěte měkkým vlněným hadrem. Ořechový nábytek po odstranění prachu otřete čerstvým mlékem a následně vyleštěte měkkým hadříkem.

Aby vánoční pohodu a krásu slavnostně prostřeného stolu nenarušily nepříjemnosti v podobě odkapávajícího vosku, namočte svíčky na 24 hodin do silně koncentrované slané vody. Sůl se na svíčce usadí a zpomalí stékání vosku, takže ten ztuhne dřív, než se dostane na ubrus.

Pokud však už k nehodě došlo a váš ubrus hyzdí voskové skvrny, přiložte na ně savý papír a přežehlete je žehličkou nastavenou na nejnižší teplotu. Vosk se vpije do papíru. Pak teprve můžete ubrus vyprat.


© 2001 – 2009 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s. r. o.

COOP Rádce 5/2009

 Starší vydání
COOP Rádce 4/2009
4/2009

COOP Rádce 3/2009
3/2009