Zákaznický magazín COOP
 Číslo 5/2009
*Vybráno z obsahu...
*Editorial
*Každá rada drahá
*Papír nebo látka?
*Kouzlo adventu
v Drážďanech

*Den s... Ludvíkem
Hessem, zakladatelem
babyboxů

*COOP Sympatika 2009
*Příběh piva z tanku č. 28
*Vánoční svícny
*Babiččiny finty kontra
moderní metody

*Recepty našich
zákazníků

*Slovenský koutek
*Včelky umí zázraky
*Aby v zimě zima nebyla
*Když máš v chalupě
vegetariána


*Základní informace

 Archivy
*Zákaznický magazín
*Magazínek COOP

 Papír nebo látka?
Není to tak dávno, kdy na zahradách a balkónech domů, kde se narodilo miminko, vesele vlály sněhobílé bavlněné pleny. Dnes už jsou docela velkou raritou. Některé maminky však na ně stále nedají dopustit. Oba druhy mají svá pro a proti.

mimino

Papírové pleny samozřejmě usnadňují práci, a tedy šetří čas, který může maminka dítěti věnovat. Pokud však mají miminku dobře sloužit a prospívat jeho zdraví, je potřeba vybírat správné plenky:

1.
Savý polštář, který má dítě pod zadečkem, musí být měkký a příjemný a neměl by propouštět vlhko zpět ke kůži. Ideální plenka dostatečně saje a její výplň nehrudkuje.
2.
Samozřejmostí by měl být prodyšný materiál poslední vnitřní i vnější vrstvy. Většinou jde o příjemný netkaný textil, který nešustí a nechá pokožku dýchat.
3.
Velmi důležitá je dostatečná velikost pleny v šířce i délce. Pokud se váha dítěte blíží horní hranici váhy doporučené na obalu, je lepší koupit větší velikost.
4.
Ochranné manžety umístěné po obou stranách savého polštáře by měly dostatečně zabránit úniku tekutiny, dokud se nevsákne do plenky.
5.
Suché zipy a lepítka musí plenu držet v požadované poloze, nesmějí se trhat a mají lepit i při opakovaném použití, nebo pokud se umastí od krému. Jestliže nefungují správně, plenka dítěti padá nebo ji nelze použít vůbec.
6.
Zesílený pásek, k němuž se připevňují lepítka, musí umožnit i několikeré odepnutí a následné přilepení, aniž by se plenka roztrhla.
7.
Postranní gumičky mají těsně přiléhat k noze, zároveň však nesmí škrtit. Při delším nošení by se neměly vytahat.

plenky Babyland

Od mini k maxi
Jednorázové pleny jsou rozdělené do několika kategorií podle věku a především váhy dítěte. To je velmi důležité z hlediska velikosti plenkových kalhotek i jejich absorpční kapacity. Pro novorozence je vhodná velikost označená jako new born. S postupujícím věkem svého děťátka budete nakupovat velikost mini, midi a nakonec maxi. Označení je však spíše orientační. Rozhodující je doporučená váha miminka, která je na obalu vždy uvedena.

Kolik jednorázových plenek pořídit již před narozením?
Především počítejte s tím, že budete pár plen potřebovat již s sebou do porodnice. Obecně spotřebuje malé dítě 6 – 8 plenek denně. Některé maminky využívají vlastností jednorázových plen, v nichž dítě vydrží déle, přestože je plena "mokrá". Pozor, tehdy vzniká prostředí nezdravé pro pokožku a především pohlavní orgány dítěte, proto je lepší pleny měnit o něco častěji a pořídit jich hned na začátek víc. V dnešní době vyjde jedna papírová plena zhruba na 4 – 8 Kč. Ne všechny drahé plenky jsou však kvalitní. Existují i levné pleny, které spolehlivě slouží svému účelu.

plenky Babyland

Tradiční látkové pleny vychvalují ekologové a také pediatři
Dobře vyprané a vymáchané látkové pleny, v prvních dvou měsících ještě vyžehlené, jsou zdravotně zcela nezávadné. Dítě si totiž včas "řekne", když je plenka mokrá. Problém může nastat pouze při nedostatečném máchání – zásaditý prací prostředek, který zůstane ve vyprané pleně, se neslučuje s kyselým prostředím zadečku. Stačí však při posledním máchání přidat do vody namísto aviváže 1 dl octa. Ten zásaditost prášku neutralizuje a ve velkém množství vody se ztratí.

Radši víc než míň
Látkové pleny vyžadují o něco víc práce. Teoreticky stačí do dětské výbavy nakoupit 60 látkových plen. Pokud však nechcete prát pleny neustále, pořiďte si jich raději o dvacet víc. Využijete je nejen na přebalování miminka, ale také jako podložku, "pohotovostní" ručníček apod. Až dítě vyroste, jistě pro pleny najdete další využití.

plenky Babyland

Jednou, ale napořád
Určitou nevýhodou látkových plen je skutečnost, že je musíte nakoupit jednorázově, ještě před narozením miminka. V současné době však na českém trhu dostanete plenu od 17 do 25 Kč za kus, takže celková částka není zdaleka tak vysoká. Pleny se prodávají v různém balení podle množství. K dostání jsou tradiční bílé pleny i barevné s potiskem. Ekologové si nedávno dali tu práci a přepočítali celkové výdaje za dvouleté období u plen látkových (nákup, praní) i u jednorázových. Vyšlo jim, že při používání látkových plen může rodina dokonce ušetřit. Když ovšem zvážíme, jak ceny energií nepřetržitě stoupají, vyjde to zřejmě časem zhruba nastejno.

-koř-

© 2001 – 2009 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s. r. o.

COOP Rádce 5/2009

 Starší vydání
COOP Rádce 4/2009
4/2009

COOP Rádce 3/2009
3/2009