Zákaznický magazín COOP
 Číslo 5/2009
*Vybráno z obsahu...
*Editorial
*Každá rada drahá
*Papír nebo látka?
*Kouzlo adventu
v Drážďanech

*Den s... Ludvíkem
Hessem, zakladatelem
babyboxů

*COOP Sympatika 2009
*Příběh piva z tanku č. 28
*Vánoční svícny
*Babiččiny finty kontra
moderní metody

*Recepty našich
zákazníků

*Slovenský koutek
*Včelky umí zázraky
*Aby v zimě zima nebyla
*Když máš v chalupě
vegetariána


*Základní informace

 Archivy
*Zákaznický magazín
*Magazínek COOP

 Kouzlo adventu v Drážďanech
Blíží se vánoční čas a to je ideální příležitost, jak vychutnat adventní atmosféru u našich blízkých sousedů. Především na světoznámé vánoční trhy do Vídně od nás proudí každoročně nejvíc návštěvníků. Jistě jste tam byli i vy. Pokud ano, neváhejte udělat změnu a zajeďte do Drážďan, určitě nebudete litovat.

Drážďany

Vánoční trhy se tu pyšní faktem, že jsou nejstarší v celém Německu. Jejich tradice se začala psát už v roce 1434! Říká se jim tu Striezelmarkt.

Hlavním symbolem zdejších trhů je Drážďanská štola (Dresdner Stollen). Jde o nepletenou vánočku z kynutého těsta, naplněnou kořením a bohatě ochucenou rozinkami, kandovaným ovocem či mandlemi. Už ve středověku drážďanští měšťané obdarovávali touto sladkou pochoutkou nemajetné občany. V roce 1997 získala dokonce ochrannou známku, což v praxi znamená, že štola s označením "Drážďanská" se může používat jen pro ty, jež se upečou ve městě a blízkém okolí. A že Drážďanští mají ke štole osobitý vztah, dokládá i tradiční Festival štol (Stollen Fest), který se koná pravidelně každou druhou adventní neděli jako součást vánočních trhů. Při té příležitosti mistři cukráři upečou několikatunovou obří štolu.

Drážďany

Takže pokud nevíte, co koupit sobě či blízkým z Drážďan, zvolte tuto místní tradiční vánoční sladkost. S rozličnými druhy a velikostmi štol se tu ostatně setkáte doslova na každém rohu.

Ve stovkách dřevěných stánků dále narazíte na vkusné tradiční rukodělné výrobky, např. dřevěné hračky, svíčky, krajky, vánoční ozdoby. Předvánoční atmosféru dotváří rovněž vůně svařeného vína, pečených jablek, cukrové vaty a celé řady dalších pamlsků.

Drážďany

Vánoční trh je doprovázen i nevšedními kulturními zážitky z adventních koncertů, především na Altmarktu, jenž je největší v metropoli. Milovníci předvánoční romantiky mohou navštívit ještě komornější trhy po celém Starém Městě. A jelikož město je velice kompaktní, tak se nemusíte bát, že zabloudíte.

Až budete procházet romantickým Starým Městem, přesvědčíte se na vlastní oči, proč je více než 800 let starobylá saská metropole na Labi považována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Proslulý německý filozof Johann Gottfried Herder nazval Drážďany Florencií na Labi. Za toto hrdé označení se zasloužili vlivní a bohatí saští kurfiřti, kteří tomuto městu vládli po staletí a za nichž se stalo hlavním a sídelním městem Saska. Dokonce konkurovalo i Berlínu.

Drážďany

Drážďany byly zkrátka dlouho městem štěstěny. Radikální zvrat nastal až na konci 2. světové války, kdy po kobercových náletech většina města včetně historické části byla zničena. Obyvatele Drážďan to ale nezlomilo a ihned po skončení války se pustili do jeho obnovy. Jelikož škody byly příliš rozsáhlé, ještě i dnes na mnohých místech Starého Města panuje čilý stavební ruch. Ze slavných znovuzrozených pamětihodností, bez kterých by Drážďany nebyly Drážďanami, nemůžete přehlédnout především skvostný zámek Zwinger, Semperovu operu, Residenční palác, Brühlskou terasu, Fürstenzug (největší porcelánový obraz na světě), chrám Panny Marie a katedrálu svaté Trojice.

Petr Vlček

© 2001 – 2009 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s. r. o.

COOP Rádce 5/2009

 Starší vydání
COOP Rádce 4/2009
4/2009

COOP Rádce 3/2009
3/2009