Zákaznický magazín COOP
 Číslo 5/2009
*Vybráno z obsahu...
*Editorial
*Každá rada drahá
*Papír nebo látka?
*Kouzlo adventu
v Drážďanech

*Den s... Ludvíkem
Hessem, zakladatelem
babyboxů

*COOP Sympatika 2009
*Příběh piva z tanku č. 28
*Vánoční svícny
*Babiččiny finty kontra
moderní metody

*Recepty našich
zákazníků

*Slovenský koutek
*Včelky umí zázraky
*Aby v zimě zima nebyla
*Když máš v chalupě
vegetariána


*Základní informace

 Archivy
*Zákaznický magazín
*Magazínek COOP

 Editorial
Vánoce, Vánoce přicházejí!

Nezačínáte si s přicházejícími zimními měsíci broukat tuhle starou dobrou písničku, která bere sváteční bláznovství s humorem? Zažeňte vrásky na tváři a těšte se na Vánoce skutečně jako na svátky klidu a míru, kdy si jsou k sobě lidé blíž. Že namísto sněhu venku padají jen kapky studeného deště a vytvářejí nekonečné kaluže a tuny bláta – nevadí. Máte alespoň důvod zavrtat se pod prachovou peřinu a přečíst knížku, na kterou jste se tak dlouho těšili. Nebo si spolu s námi oživit zapomenuté znalosti a získat další, jistě velice cenné.

vánoční stromek

S Vánoci je spojeno mnoho pranostik a pověr, a tak se letos zkuste zaměřit třeba právě na ně. Na svátek svatého Ondřeje se například věštila budoucnost podobně jako na Štědrý den. Svatý Ondřej byl patronem nevěst, takže se většina věšteb týkala jich. Dodnes se z této doby uchoval zvyk házení bačkor či střevíčků. Pokud se dívka nemohla rozhodnout mezi dvěma milými, oloupala slupku jablka jedním tahem a zahodila ji za sebe. Podle tvaru stočené slupky pak hádala jméno budoucího manžela. Stejně tak je na tom i svatá Barbora čekající na ženicha. Dodnes dáváme do váz třešňové větvičky a doufáme, že do Vánoc vykvetou a my se do roka vdáme. Nevěšte hlavu nad neumytými okny, nepořádkem v dětských pokojíčcích i ve Vaší pracovně. Svatá Lucie, patronka domácích prací, Vás na svůj svátek pro jednou za nepořádek nepotrestá. Podle juliánského kalendáře dříve chodily Lucky s košťaty až 23. prosince a trestaly nepořádek v domácnostech. Dnes slečny v bílém překvapí jedině na Valašsku a v severských státech.

Na Štědrý den si pak po vzoru našich prababiček rozkrojte jablíčko, místo olova lijte rozehřátý vosk a těšte se na světlou budoucnost. Kromě neoblíbených vánočních činností na Vás totiž čeká celá řada těch příjemnějších. Kdy jindy se můžete bez výčitek svědomí ládovat prvotřídním vánočním cukrovím od babiček a zapíjet ho notnou dávkou vaječného koňaku nebo punče, aniž by vás někdo podezíral z alkoholismu nebo bulimie. Zapomeňte na chvíli na stres kolem Vás, nazujte teplé ponožky a užívejte si nadcházející svátky v kruhu rodiny a lidí, které máte rádi.

Ať nám ty Vánoce v nastalém shonu někdo neukradne, přeje všem čtenářům redakce COOP Rádce.

Internetovou podobu COOP Rádce naleznete na nových webových stránkách www.coopclub.cz. Další vydání časopisu bude v obchodech českých a moravských spotřebních družstev zdarma k dispozici (do rozebrání nákladu) v polovině března 2010.


© 2001 – 2009 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s. r. o.

COOP Rádce 5/2009

 Starší vydání
COOP Rádce 4/2009
4/2009

COOP Rádce 3/2009
3/2009