www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 1/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Chemické ošetření
citrusových plodů

*Ostrovní kuchyně Velké
Británie

*Recepty naší anglické
tety

*Deštníky v Anglii
*Lunární kalendář Krásné
paní - březen

*Vajíčka nejen
o Velikonocích

*Lunární kalendář Krásné
paní - duben

*Špenát a kopřiva
*Lunární kalendář Krásné
paní - květen

*Blanka Bohdanová: Život
bez hořkosti

*Jaro na zahrádce
*Vyrábíme vodní mlýnek
*Óda na utopence
*Pěstujeme citrusy
*Elixír zdraví
a dlouhověkosti

*Palačinky a omelety
*Jahody
*Pórek
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové

*Dětský koutek

*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Jaro na zahrádce
Tak zase tu máme jaro - jako každý rok. Slunce svítí, květiny rozkvétají, větve stromů se otáčejí vstříc slunci, aby všichni společně oslavili nejkrásnější čas roku. Většina lidi jaro miluje. Člověka fascinuje probouzející se příroda, keře zlatého deště, sněženky, bledule i první krokusy, které si hledají cestu ze studeného sněhu do tepla.

jarní příroda

Symbolem jara jsou bezesporu chlupatá žluťoučká kuřátka, nemotorně se batolící v zelené trávě. Velikonoce navíc znamenají barvená vejce a pletené pomlázky. Nedílnou součástí jara jsou také malá koťátka. Koťátka vypadají jako droboučká, roztomilá a bezmocná klubíčka a člověku tak nedá ani práci se nad nimi rozněžnit. Jaro je také doba, kdy poctivé hospodyňky umyjí okna, naleští linoleum, zametou a provětrají světnice i skříně. A abychom nezapomněli - dalším synonymem jara je romantika a láska. Muži a ženy, kteří už nemají věk, chuť či síly věnovat se jí, mohou využít získaného času k práci na zahrádce. Zeminu je třeba po zimě vhodně upravit, rozrýt a pohnojit...

zahradní konev

Malý zahradní kalendář
Březen
Když jaro zaťuká na dveře, pro nás zahradníky nastává doba, kdy je potřeba urychleně dokončit zimní řezy stromů, a to obzvláště průklesty ovocných druhů. Dále je nutné zamyslet se nad tím, jak si co nejvíce ulehčit práci v následujícím vegetačním období, kdy jako každý rok budeme nuceni bojovat s plevely v našich výsadbách.

Doporučuji proto aplikaci granulovaného herbicidu Casaron G, který vytvoří nad povrchem půdy film, nedovolující semenům plevelů vzklíčit. Tento (či na podobné bázi pracující) přípravek ušetří každému pečlivému zahradníkovi spoustu zbytečné námahy. Nejvyšší čas je i pro ukončení vápnění trávníku. Vápněním neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu.

Přesto, že krásně prosluněné dny svádějí k intenzivnější činnosti na vašich zahradách, zima pravděpodobně ještě neřekla své poslední slovo. Neodstraňujte proto ještě zimní přikrývky rostlin a odložte i řez okrasných trav na pozdější dobu.

První jarní slunce přináší zahrádkářům spoustu práce
Žádný zahrádkář na jaře za kamny nezůstane, i když k tomu staré české přísloví přímo vybízí. Ví totiž dobře, že je nejvyšší čas zahájit jarní práce.

Ovocná zahrada potřebuje na jaře především proklestit ovocné dřeviny, přestárlé a zahoustlé ovocné stromy.

květy

Odborníci zahrádkářům doporučují, aby dokončili řez angreštů a rybízů, ale s řezem mladých ovocných stromků by měli počkat na duben. Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružiníku je třeba odstřihnout u země, ostatní zkrátit. Drobné ovoce potřebuje právě na začátku jara dostatek živin, nejlépe formou kompostu.

Pěstitelé vinné révy by měli do poloviny března ukončit řez a koncem měsíce tvarovat nadzemní části keřů. První jarní slunce je správným časem pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve sklenících zeleninových zahrad. Mezi řádky skleníkových salátů je dobré vysadit například ředkvičku, kterou zahrádkáři sklidí dříve, než samotné saláty vyrostou.

Směle se mohou pěstitelé pustit do volného výsevu otužilejších druhů, jako je mrkev, černý kořen, pažitka, petržel či špenát, šalotka a jarní česnek. Okrasná zahrada potřebuje po suché zimě především dobře zavlažit. Záhony volají po vyhrabání mechu a starého listí, mělkém prokypření a prosetém kompostu. Březen a duben jsou vhodné měsíce pro přesazování dřevin.

Rady, tipy a triky pro naši zahradu

 • Dřevěný popel proti plísním
  Preventivně proti plísňovým chorobám a mšicím působí poprášení ohrožených rostlin dřevěným popelem nebo horninovou moučkou. (Nejlépe ráno na orosené rostliny.) Popel obsahuje vápno, a proto se nehodí pro vlhkomilné rostliny jako např. azalky a hortenzie.

 • Boj proti hrabošům
  Hrabošům, velmi citlivým na hluk, se daří dobře hlavně v neobydlených zahradách. Kdo přijíždí jen o víkendu, může do země našikmo zahrabat láhve: do nich se chytá vítr a jeho svištění hraboše vyžene. Podobného účinku dosáhnete, když do země zapustíte železné tyče a často na ně klepete. Hluk hraboše vyplaší. Osvědčenou metodou je rovněž ucpání hraboších děr hadrem, pokapaným petrolejem. Nejspolehlivěji potom vyženou hraboše ze zahrady kočky.

  rozkvetlá zahrada

 • Žlutá past
  Žlutá barva přitahuje některé druhy listových mšic, molice, smutnice a jiné škůdce silněji než rostliny. Často pomáhá, když hned na jaře rozmístíte žluté pasti: žluté destičky, potřené klihem či olejem, nebo žlutě natřené misky s vodou. Na oleji nebo klihu škůdci zůstanou viset, ve vodě se zase utopí.

 • Červivé třešně
  Aby třešně nečervivěly, pověste v polovině května (v okamžiku, kdy se třešně začínají barvit do žluta) na stromy pasti na vrtuli třešňovou. Také zde se jedná o žluté, klihem natřené desky. Na každý metr výšky stromu použijte dvě desky.

 • Hlemýždi mají rádi pivo
  Hlemýždě přilákáte do pasti pivem: do země zahrabte zavařovací sklenice a zpolovice je naplňte pivem.

 • Pasti na vosy
  Proti vosám zavěste na stromy láhve, ve kterých jste smíchali několik centimetrů piva s trochou octa. Nepoužívejte žádnou sladkou tekutinu: ta přiláká i včely!

 • Škvoři v jiřinách
  Vyšší jiřiny často silně poškozují škvoři. Nejsnáze je zničíte pomocí pastí. K tomu poslouží květináče o průměru cca 10 cm, které nasadíte na kůly vedle jiřin. Vnitřek vyplňte dřevěnou vlnou, otvor ve dně zalepte.

  květy

 • Obtížní dřebčíci
  Proti dřebčíkům je třeba půdu neustále prokypřovat motykou nebo mulčovat a hnojit výluhem z kopřiv.

 • Zakrývejte půdu
  Když už nic jiného nepomáhá a vy musíte proti škůdcům použít insekticidy, zakryjte během postřiku zem pod rostlinami plastikovou fólií nebo starými novinami. Tak se postřik nedostane do půdy ani na jiné rostliny okolo.

 • Pravé padlí
  Tato nejrozšířenější choroba růží se objevuje zvláště za vlhka na rostlinách, které rostou příliš blízko sebe nebo mají málo slunce, může ji však podpořit i velmi suchá půda. Proto je třeba zalévat ráno, aby listy mohly oschnout. Půdu lze udržet vlhkou pomocí mulčované vrstvy.
 • jm


  cara
  © 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
  Realizace DELEX s.r.o.

  Zákaznický magazín 1/2004

   Starší vydání
  Zákaznický magazín 4/2003 4/2003

  Zákaznický magazín 3/2003 3/2003