www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 1/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Chemické ošetření
citrusových plodů

*Ostrovní kuchyně Velké
Británie

*Recepty naší anglické
tety

*Deštníky v Anglii
*Lunární kalendář Krásné
paní - březen

*Vajíčka nejen
o Velikonocích

*Lunární kalendář Krásné
paní - duben

*Špenát a kopřiva
*Lunární kalendář Krásné
paní - květen

*Blanka Bohdanová: Život
bez hořkosti

*Jaro na zahrádce
*Vyrábíme vodní mlýnek
*Óda na utopence
*Pěstujeme citrusy
*Elixír zdraví
a dlouhověkosti

*Palačinky a omelety
*Jahody
*Pórek
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové

*Dětský koutek

*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Vyrábíme vodní mlýnek
Co budeme potřebovat k jeho výrobě?
Velkou dřevěnou kvedlačku o průměru asi 5,5 cm • Dřevěnou desku tl. 4 mm - délky asi 60 cm a šířky 5 cm • Dřevěnou kulatou tyč o průměru 2 cm a délce asi 52 cm nebo 2 vidličky (jakoby na větší prak) ze staré větve stromu • Vrtačku • Lupenkovou pilku • Pilku • Pilník • Nůž • Smirkový papír • Lak nebo včelí vosk • Disperzní lepidlo • Pravítko

vodní mlýnek

Jak postupovat při stavbě vodního mlýnku?

1. Nejdříve se rozhodneme, jestli náš mlýnek bude mít tři nebo šest lopatek. Z kvedlačky vytáhneme tyčku, kterou bychom neměli poškodit, protože ji budeme ještě potřebovat. Kvedlačka má tvar podobný šesticípé hvězdě. Do tří nebo všech šesti cípů kvedlačky, kam budeme vkládat lopatky, vyřežeme lupenkovou pilkou výřezy hluboké 1,5 cm a široké 4 mm. Potom kvedlačku provrtáme uprostřed na místě, kde byla dříve připevněná tyčka. Tak máme hotový střed mlýnku.

vodní mlýnek

2. Na desku si nakreslíme tři nebo šest lopatek. Naše lopatky mají tvar lichoběžníku, jehož jedna strana má šířku 2,5 cm (šířka kvedlačky), druhá strana má šířku 5 cm a délka lopatek je 10 cm. Tvar lopatek může být i jednoduchý obdélník. Pilkou vyřežeme lopatky z desky a hrany srazíme smirkovým papírem.

vodní mlýnek

3. Hotové lopatky zasadíme do zářezů a zajistíme lepidlem. Jestliže se lopatky do svých zářezů nechtějí vejít, trochu je zvětšíme smirkovým papírem.

vodní mlýnek

4. Do obou konců zbylé tyčky z kvedlačky vyhloubíme nožem drážku širokou asi 2,5 cm a hlubokou 1 - 2 mm. Potom tyčku provlečeme středem mlýnku.

vodní mlýnek

5. Kulatou tyčku rozřízneme napůl a do každé půlky vyvrtáme z jedné strany otvor vzdálený od kraje asi 2 cm. Druhý konec tyček nožem zašpičatíme, aby se dal jednoduše zabodnout do dna potoku. Všechny díly mlýnku můžeme natřít lakem nebo včelím voskem, aby nám ve vodě déle vydržely. Hotový mlýnek nakonec provlečeme otvory. Místo tyček můžeme také použít dvě pevné větve ve tvaru vidliček, do kterých hotový mlýnek zavěsíme.

vodní mlýnek

vodní mlýnek


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 1/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 4/2003 4/2003

Zákaznický magazín 3/2003 3/2003