www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 1/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Chemické ošetření
citrusových plodů

*Ostrovní kuchyně Velké
Británie

*Recepty naší anglické
tety

*Deštníky v Anglii
*Lunární kalendář Krásné
paní - březen

*Vajíčka nejen
o Velikonocích

*Lunární kalendář Krásné
paní - duben

*Špenát a kopřiva
*Lunární kalendář Krásné
paní - květen

*Blanka Bohdanová: Život
bez hořkosti

*Jaro na zahrádce
*Vyrábíme vodní mlýnek
*Óda na utopence
*Pěstujeme citrusy
*Elixír zdraví
a dlouhověkosti

*Palačinky a omelety
*Jahody
*Pórek
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové

*Dětský koutek

*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Lunární kalendář Krásné paní - duben
Lunární kalendář Krásné paní

Každé znamení zvěrokruhu, kterým Měsíc prochází, je spojeno s jedním ze čtyř živlů a každý živel ovlivňuje určitou část rostliny. Chceme-li podpořit růst určité části rostliny, věnujeme se jí ve znameních, která tuto část ovlivňují:
Oheň je živlem Berana, Lva a Střelce - má vliv na plod -- Země je živlem Býka, Panny a Kozoroha - má vliv na kořen -- Vzduch je živlem Blíženců, Vah a Vodnáře - má vliv na květ -- Voda je živlem Raka, Štíra a Ryby - má vliv na list.

1. - 2. 4. Lev / oheň - plod Do prohřáté půdy vysévejte podzimní a zimní mrkev, vysazujte kořenovou zeleninu, brambory a vinnou révu. Do skleníku vysazujeme rajčata, okurky, papriky.

3. - 4. 4. Panna / země - kořen Nezapomínejte na rostliny na balkónech a na parapetech. Přesazujeme je jednou za dva až tři roky. Pro oživení vyměníme horní vrstvu zeminy (odebereme 3 - 6 cm staré vrstvy a přidáme čerstvou do původní výšky). Kde očekáváte noční mrazíky, použijte bílou netkanou textilii. Pokládá se přímo na rostliny, semena tak lépe vzklíčí.

Lunární kalendář Krásné paní

5. - 6. 4. Váhy / vzduch - květ Vysazujeme mečíky a sestřiháváme pelargonie na tři až čtyři očka. 5. 4. úplněk - nesázíme, přihnojujeme. Přihnojte tulipány. Hnojivo se zálivkou nalijte pod list.

7. - 8. 4. Štír / voda - list Zaléváme. 7. 4. vysazujte listovou zeleninu. K rostlinám sázejte byliny, výborně je doplňují a léčí. Levandule, fenykl a kopr odpuzují mšice, česnek zabrání výskytu rzi a padlí. 8. 4. přízemí - nepracujeme s půdou ani rostlinami.

9. - 10. 4. Střelec / oheň - plod Vyséváme okurky a tykve na předpěstování, hrášek a pnoucí rostliny. Do skleníku vsaďte rajčata. Slívy a broskvoně stříkáme před rozkvětem. 10. 4. na Bílou sobotu naši předkové nic nesázeli.

11. - 12. 4. Kozoroh / země - kořen Převracíme půdu. Připravujeme záhony, přihnojujeme. Sázíme rané brambory. Pod keře, růže a k trvalkám nastýláme drcenou kůru. Rostliny okopáváme po ránu, dodáme jim vitalitu.

13. - 14. 4. Vodnář / vzduch - květ Přihnojujeme na květ. Prořezáváme a odstraňujeme odkvetlá květenství.

logo Krásná paní

15. - 17. 4. Ryby / voda - list Vysazujeme listovou zeleninu. V duchu nebo nahlas si s květinami promluvte. Omýváme květináče, truhlíky a skla skleníků.

18. - 19. 4. Beran / oheň - plod Nakypřete půdu pod ovocnými dřevinami. Řekněte jim v duchu nebo nahlas, jak se těšíte na jejich plody. 19. 4. novoluní - ošetřete nemocné nebo špatně rostoucí rostliny. Sbírejte kořen kostivalu, čekanky.

20. - 22. 4. Býk / země - kořen Vysazujeme kořenovou zeleninu. Okopávejte rostliny, stačí do hloubky 3 cm.

23. - 24. 4. Blíženci / vzduch - květ Vyséváme a vysazujeme květiny, byliny, brokolici a hlízy jiřinek. Přihnojte na tvorbu květů. Protrhávejte semenáčky otužilých letniček a ostatních rostlin zasetých venku. Obvod záhonů se zeleninou můžou lemovat léčivé a aromatické byliny.

25. - 27. 4. Rak / voda - list Zaléváme rostliny. Rostliny nyní potřebují spoustu vody, zalévejte i ovocné stromy. Vysévejte salát, pažitku, majoránku, saturejku, listovou čekanku, pozdní hlávkovou kapustu, kadeřávek a květák.

28. - 29. 4. Lev / oheň - plod Obraťte záhony - plevel se probudí a 8. a 9. 5. znovu zmizí. V teplejších oblastech vyséváme cukrovou kukuřici, fazole, tykve, okurky. Namulčujte jahodníky řezanou slámou. Dosévejte a provzdušňujte trávník.

30. 4. Panna / země - kořen Po ránu okopávejte rostliny, dodáte jim vitalitu. Vysazujte letničky (slaměnky, begonie), popínavé rostliny a odnože.


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 1/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 4/2003 4/2003

Zákaznický magazín 3/2003 3/2003