www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 1/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Chemické ošetření
citrusových plodů

*Ostrovní kuchyně Velké
Británie

*Recepty naší anglické
tety

*Deštníky v Anglii
*Lunární kalendář Krásné
paní - březen

*Vajíčka nejen
o Velikonocích

*Lunární kalendář Krásné
paní - duben

*Špenát a kopřiva
*Lunární kalendář Krásné
paní - květen

*Blanka Bohdanová: Život
bez hořkosti

*Jaro na zahrádce
*Vyrábíme vodní mlýnek
*Óda na utopence
*Pěstujeme citrusy
*Elixír zdraví
a dlouhověkosti

*Palačinky a omelety
*Jahody
*Pórek
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové

*Dětský koutek

*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Lunární kalendář Krásné paní - květen
Lunární kalendář Krásné paní

Práce, které se běžně v průběhu každého měsíce na zahradě provádějí, jsou přiřazeny k jednotlivým dnům podle starých lunárních pravidel. Kalendář Měsíc zahradníkem se snaží stanovit nejvhodnější dobu pro pěstování rostlin v souladu s měsíčními fázemi a využít tak dovednosti našich předků. Důležité je respektovat přirozený ekosystém naší zahrady a odměnou nám budou zdravé a krásné květy a plody.

1. 5. Panna / země - kořen Přepichujeme rostlinky vysévané v březnu, např. pomněnky, které vysemeňují samy a zůstávají pak trvalé svým potomstvem.

2. 5. Váhy / vzduch - květ Sbíráme pampelišky na med - nejlépe ráno (střed květu je ještě uzavřený). Zaštipujte balkónové květiny (rozkošatí). Očkujeme růže. Vysazujte mečíky, jiřiny, vodní rostliny, diviznu, hvozdík, lilie, fuchsie, petúnie.

Lunární kalendář Krásné paní

4. - 5. 5. Štír / voda - list Zaléváme nejlépe časně ráno nebo večer. Po případném nočním mrazu kvetoucí stromy zalijeme a zamlžíme. 4. 5. úplněk - nesázíme, přihnojujeme. 5. 5. sázíme, vyséváme.

6. - 7. 5. Střelec / oheň - plod Vysejte na záhon fazole a hrách, okurky, rajčata, patison, jednoleté pnoucí nebo popínavé trvalky a dřeviny. 6. 5. přízemí - nepracujeme s půdou ani rostlinami.

8. - 9. 5. Kozoroh / země - kořen Vytrhávejte plevel. Přihnojte na růst kořene. Vysejte na záhon pozdní mrkev, červenou řepu a vodnici. Po ránu okopáváme a sklízíme úrodu.

10. - 12. 5. Vodnář / vzduch - květ Odstřihávejte odkvetlé, případně nemocné výhony růží, prořezávejte odkvetlé keře. Stříhejte bylinky na vaření, zabráníte kvetení. Odlamujte semeníky u cibulovin.

13. - 14. 5. Ryby / voda - list Zaléváme rostliny a ovocné stromy. Nejlépe časně ráno nebo večer. Salát sklízejte ráno, kdy má nejméně dusičnanů.

logo Krásná paní

15. - 16. 5. Beran / oheň - plod Začínáme sklízet první úrodu. Přivazujte skleníkové okurky a rajčata, z okurek odstraňte samčí květy. V době květu je vhodné období pro řez broskvoní. Vysévejte keříčkové fazole, okurky a patisony.

17. - 19. 5. Býk / země - kořen Zakořeňujeme zelené větévky okrasných dřevin (zlatý déšť, ptačí zob, jasmín). Vysejte na záhon pozdní mrkev, červenou řepu a vodnici. 19. 5. novoluní - ošetřete nemocné nebo špatně rostoucí rostliny, ořežte je.

20. - 21. 5. Blíženci / vzduch - květ K růžím vysazujeme česnek nebo pažitku. Jejich sirné látky pomáhají růžím v boji proti houbovým chorobám. Vyséváme a vysazujeme. Stříhejte bylinky a odlamujte semeníky u cibulovin i trvalek, zaštipujte balkónové květiny.

22. - 24. 5. Rak / voda - list Zaléváme rostliny. Úrodu sklízíme jen k okamžité spotřebě. Je čas na ledový salát, podzimní košťáloviny, růžičkovou kapustu, kopr a saturejku. Dále keříčkové fazole, okurky a patisony.

25. - 26. 5. Lev / oheň - plod Provzdušňujeme a sekáme trávník. U ovocných stromů zaštipujeme vrcholy výhonu. Zastavíme tím růst do délky a pomůžeme lepšímu vyzrávání dolních pupenů, rovněž zvýšíme mrazuvzdornost.

27. - 29. 5. Panna / země - kořen Okopáváme rostliny po ránu, dodáme jim vitalitu. Vyséváme letní a zimní ředkev, další hrášek, pozdní brukev, květák. Dále salát pro sklizeň v září a pórek na přezimování.

30. - 31. 5. Váhy / vzduch - květ Zaléváme brzy ráno. Vysévejte dvouletky (diviznu, zvonek zahradní) a byliny proti škůdcům. Vysazujte vodní rostliny. Jarní cibuloviny po zažloutnutí listů vyjměte z půdy, cibule necháme zatáhnout a doschnout.


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 1/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 4/2003 4/2003

Zákaznický magazín 3/2003 3/2003