www.coop.cz homepage magazínů
Zákaznický magazín
 Číslo 1/2004
*Vybráno z obsahu...
*Úvodník
*Chemické ošetření
citrusových plodů

*Ostrovní kuchyně Velké
Británie

*Recepty naší anglické
tety

*Deštníky v Anglii
*Lunární kalendář Krásné
paní - březen

*Vajíčka nejen
o Velikonocích

*Lunární kalendář Krásné
paní - duben

*Špenát a kopřiva
*Lunární kalendář Krásné
paní - květen

*Blanka Bohdanová: Život
bez hořkosti

*Jaro na zahrádce
*Vyrábíme vodní mlýnek
*Óda na utopence
*Pěstujeme citrusy
*Elixír zdraví
a dlouhověkosti

*Palačinky a omelety
*Jahody
*Pórek
*Horoskopy Ivany Reginy
Sádlové

*Dětský koutek

*Základní informace

 Archivy Zákaznického
 magazínu
*Potraviny
*Stavebniny

 Lunární kalendář Krásné paní - březen
Lunární kalendář Krásné paní

1. - 3. 3. Rak / voda - list Ve vodních dnech zaléváme rostliny větší dávkou než každý den trochu. Je - li půda rozmrzlá, vyséváme petržel a zeleninu ve skleníku. Začínáme s předpěstováním květáku, hlávkového zelí, kapusty, salátu, rajčat a raných rajčat. Salát a košťáloviny by měly růst při teplotě 12 - 15°C.

4. - 5. 3. Lev / oheň - plod Vysazujte ovocné keře, sejte trávu. Do skleníku vysazujte teplomilné rostliny (rajčata, okurky, papriky, artyčoky). Očistěte jahodníky od starých, zaschlých listů a přihnojte je kompostem nebo vysazujte nové. Dbejte na dostatečné zalévání.

Lunární kalendář Krásné paní

6. - 7. 3. Panna / země - kořen Vyčistíme záhony trvalek, rozdělíme jejich starší a větší trsy a zasadíme dvouletky. Vyčistíme trávník a prohrabeme železnými hráběmi. Přesazujeme některé přenosné rostliny. 7. 3. úplněk - nesázíme, přihnojujeme.

8. - 10. 3. Váhy / vzduch - květ Přesazujeme okrasné traviny, kapradiny, trvalky kvetoucí na podzim a pokojové rostliny. Vyséváme brokolici, byliny s léčivými květy a letničky (astry, macešky, sedmikrásky, fialy). Přímo na záhony otužilé letničky (chrpy, mák, hvozdíky, měsíčky). Vysazujeme pnoucí a stromkové růže a keře, chráníme je před sluncem a mrazem.

11. - 12. 3. Štír / voda - list Zmlazujte živé ploty, vysévejte listovou zeleninu (salát, špenát, rané zelí, kapustu), květák a letničky. Je-li dostatečně prohřátá půda, můžeme vysévat přímo na záhony ředkvičky, mrkev, špenát, pórek, cibuli a salát. 12. 3. přízemí - nepracujeme s půdou ani rostlinami. Zaléváme.

13. - 14. 3. Střelec / voda - list Prořezáváme révy. Dokončete řez jabloní a hrušní, maliny zkraťte asi o 1 metr. Odstraňte nemocné, suché a mrazem poškozené větve a rány ošetřete balzámem. Vysévejte popínavé rostliny (fazole, hrách, papriky, rajčata). Nevysazujte salát, nevytvoří se "srdíčko".

15. - 16. 3. Kozoroh / země - kořen Vytrhávejte plevel, obracejte půdu, přihnojte na tvorbu kořene. Vhodný čas na boj proti škůdcům a zakládání kompostu.

logo Krásná paní

17. - 18. 3. Vodnář / vzduch - květ Přihnojujte na tvorbu květu. Nezalévejte, šíří se škůdci. Seřízněte a namnožte okrasné květiny (pelargónie, fuchsie), výhony zkraťte na tři až pět oček. Po odkvětu seřízněte vřesovec a všechny cibulnaté a hlíznaté květiny přihnojte.

19. - 20. 3. Ryby / voda - list Zaléváme nejlépe brzy ráno. 20. 3. jarní rovnodennost - nepracujeme s půdou. Ošetřete nemocné nebo špatně rostoucí rostliny.

21. - 23. 3. Beran / oheň - plod Vyčistěte jahodiště, nakypřete půdu a přihnojte. Vymrzlé sazenice nahraďte novými. Necháme naklíčit brambory. Proti padlí a rzi připravte bylinkový odvar z přesličky nebo kapradí a použijte k postřiku.

24. - 25. 3. Býk / země - kořen K rostlinám zapíchněte opěry, později bychom narušili kořeny. Založte výsevný záhon na předpěstování letních odrůd košťálovin a dvouletek. Vysévejte kořenovou zeleninu. Dodržujte zásadu: zeleninu ze stejné čeledi nevysévejte po sobě (ředkvičky po zelí, cibuli po pórku aj.).

26. - 28. 3. Blíženci / vzduch - květ Je-li vhodné počasí, vysévejte přímo na záhon otužilejší letničky (kapucínku, měsíček, hrachor), traviny, trvalky, byliny s léčivými květy a brokolici. Rozsaďte a přesaďte trvalky a skalničky kvetoucí v pozdním létě a na podzim (sasanka, mateřídouška, vřes). Seřízněte a namnožte okrasné květiny. Odřežte odkvetlé části tulipánů, narcisů a hyacintů, listy ponecháme až do zežloutnutí.

29. - 30. 3. Rak / voda - list Zaléváme rostliny. Na záhony vyséváme: salát, cibuli, čekanku, květák, špenát, ředkvičky, karotku, kedlubny, pórek a zelí. Kapustu a kadeřávek vyséváme do pařeniště. Vysazujeme předklíčené brambory. Vhodná doba pro založení nového živého plotu.

31. 3. Lev / oheň - plod Pečujeme o trávník: provzdušňujeme a doséváme. Roubujeme ovocné stromy. Vysazujeme broskvoně.


cara
© 2001 - 2004 COOP Centrum družstvo
Realizace DELEX s.r.o.

Zákaznický magazín 1/2004

 Starší vydání
Zákaznický magazín 4/2003 4/2003

Zákaznický magazín 3/2003 3/2003